Zpět na: Home / ČLÁNKY a DOTAZY

Jak vybrat papouška

Jak si vybrat papouška „mazlíka“?

Odpověď na tuto otázku je složitější, než by se z počátku zdálo. Budoucí majitel si hlavně musí dopředu zvážit, co od soužití s papouškem očekává a co je ochoten naopak nabídnout on sám (potřebnou péči, dostatek času, odpovídající prostor a finance). Zda bude papouška chovat pouze v kleci či bude moci papoušek volně létat po bytě nebo i venkovní voliéře. Další rozhodující faktor je, zda bude majitel s papouškem trávit dostatek času, aby naplnit jeho sociální potřebu (velcí „inteligentní“ papoušci jako Žako- Papoušek šedý, Kakadu, Ara, Amazoňan potřebují mnoho společnosti) nebo zda bude chovat i další jedince stejného druhu http://www.biolib.cz/cz/taxon/id8739/ .

V případě začínajících chovatelů chovajících papouška v bytě – v kleci – bych doporučila pouze malé nenáročné druhy jako je andulka (Papoušek vlnkovaný -Melopsittacus), korela (Nymphicus) či agapornis (hlučnější !!!).I tak bude chovatel mít “co uklízet“ a o co se starat..

Pro lepší představu můžete navštívit i některou z chovatelských burz, kde si jistě nějaký druh vyberete (http://ipapousci.com/index.php?page=chovatelske-informace&id=11). Jestliže již máte vybraný druh, doporučuji vyhledat literaturu o tomto druhu a jeho potřebách. Následně navštívit a zakoupit papouška přímo od chovatele. V dnešní době internetu již není problém nalézt chovatele příslušného druhu ve Vašem okolí. Bohužel i v případě nákupu papouška musíte být obezřetní a dát si pozor na překupníky či množitele. Chovatel by Vám měl poskytnout informaci, zda papoušek vyrůstal přirozeně pod rodiči či byl „ručně“ uměle dokrmován. Pokud je to možné je vhodné prohlédnout si místo, kde byl papoušek odchován.

Jestliže jste rozhodnuti si koupit „většího“ papouška určitě doporučuji nejdříve zvážit všechny faktory ovlivňující jeho chov. Například zda máte dostatek času, abyste mu mohli dělat i dalších 50 let společnost. Zda Vám nebude vadit uklízet častěji než dříve neboť papouškovo peří sestává i z tzv. péřového pudru. Tento pudr je vytvářen ze stále dorůstajících vmezeřených buněk mezi jednotlivými větvemi peří. Nejenom peří pudrové, nýbrž i všechny ostatní druhy per mohou v nepatrném měřítku pudr vytvářet.

Dalším, ale o to větším faktorem jsou například zvuky – křik, který papoušek vyluzuje či jeho demoliční schopnosti.
V případě, že máte dotazy ohledně chovu papoušků, můžete mne kontaktovat na emailu info@paputo.cz či telefonicky +420 603 459 399.