Zpět na: Home / ČLÁNKY a DOTAZY

Odčervení papoušků

Naše zkušenosti se sílou přírody v boji proti parazitům

Jako většina chovatelů jsme v minulosti používali klasické veterinární přípravky typu Panacur (účinná látka Fenbendazolum) a Ovorotol/ Topet-Ovo (úč. l. fenylthio-2benzimidazol carbaminemethylester). Vzhledem ke skutečnosti, že chováme převážně australské papoušky, kteří tráví velkou část dne na zemi, nebylo využití chemických látek s boji proti vnitřním parazitům (endoparazitům) moc účinné. Odčervování podáním širokospektrálních antiparazitárních přípravků po dobu 1-3 dní neúčinkuje na všechna vývojová stádia parazita a v případě ptáku pohybujících se na často v hlíně na zemi, by se muselo tedy podávat víceméně neustále. Každým rokem jsme tedy zaznamenali nějaké úmrtí v důsledku napadení endoparazity. Nejsmutnější bylo, když jsme našli napadená mláďata v budce, pro která je použití výše uvedených přípravků v boji proti endoparazitům fatální. Stejně tak v případě, kdy již papoušek jevil známky napadení endoparazity, mělo použití chemických antiparazitik spíše neveselý konec.
Samozřejmě jsme v průběhu let zkoušeli i různé osvědčené tipy jako je syrový česnek či Vratič obecný, ale bez valného účinku. Při studiu na ČZU v Praze či Farmaceutické fakultě UK v HK jsem se blíže setkala i s přírodními cestami v oblasti léčby jako fytoterapie, kde mne velmi oslovilo využití éterických olejů. Kvalitní 100% přírodní éterické oleje mohou obsahovat až několik stovek chemických složek, které se navzájem doplňují, a jejich vzájemným působením je dosahováno žádoucího účinku. Následně jsem navštívila kurz aromaterapie zaměřené na zvířata, kde jsem oslovila paní Švorcovou a začal zhruba tříletý vývoj a testování odčervovadla pro papoušky.
První testování tehdy ještě prototypu přípravku proběhlo na našich nejmenších opeřencích – neofémách tyrkysových. Očekávali jsme sice jistý účinek, ale to, co následovalo, jsme opravdu nečekali. Téměř okamžitě začal přípravek účinkovat a objevili se škrkavky i přes skutečnost, že jsme nedávno odčervovali.
Další testování jsme provedli na zesláblé a skleslé samici Papouška kouřového, která byla již několik dní zcela apatická. Při první aplikaci přípravku Papendo samice dokonce spadla zesláblostí na zem a domnívali jsme se, že jí druhý den ráno nalezneme uhynulou. Avšak během několika hodin se samice opět usadila na bidlo a po třech dnech aplikace přípravku již na ní nebyly znát pozůstatky zesláblosti či apatie. Během několika týdnů úspěšně odhnízdila a vyvedla mladé.
Tato skutečnost nás tedy přivedla na myšlenku, že Papendo neúčinkuje jen na „červy“, ale na parazity obecně, tedy také na viry a bakterie. Další „vedlejší účinky“ přípravku nám potvrdil i chovatel, který volal, že po několika týdnech užívání se konečně podařilo odstranit chronický průjem u Papouška šedého Žako. Možná k tomu napomohl neemový olej, který se v indické medicíně používá jako antibiotikum, antimykotikum, protivirový a protiparazitální prostředek. Nebo další použité oleje jako je česnekový, tymiánový, šalvějový, hřebíčkový, jalovcový či tújový.
V průběhu dalších měsíců se nám tato domněnka opravdu potvrdila na celkové kondici papoušků a díky preventivnímu používání přípravku (včetně období snůšky a mláďat) jsme už nikdy žádné známky parazitů nezaznamenali.
Abychom podpořili „chovné“ úspěchy, začali jsme podávat společně s krmivem i olej z lískových ořechů, který je nejen nejznámějším zdrojem vitaminu E, což je nezbytný vitamin pro normální fungování reprodukčního systému či zdravé srdce a svaly, ale obsahuje i významné množství vápníku v jeho přirozené podobě.
Dalším z oblíbených potravních doplňků je například brutnákový nebo lískooříškový olej či pupalkový olej. Brutnákový olej je nejbohatším zdrojem nutričně důležité Omega-6-mastné kyseliny GLA (kyseliny gama-linolenové), kterou řadíme do skupiny tzv. esenciálních nenasycených mastných kyselin. Esenciální znamená, že si je papoušek nedokáže vytvořit a získává je jen z potravy. Jsou důležité hlavně pro regulační pochody v organismu, správnou funkci buněčných stěn, srdečně-cévního systému a imunity. Podávání kombinace těchto zastudena lisovaných olejů v bio kvalitě společně s pivovarskými kvasnicemi (vit. B12) nám letos pomohlo zachránit samce Papouška červenokřídlého, kterého rodiče nedokázali dostatečně zahřát ve stáří několika dní, kdy nastoupilo prudké snížení venkovních teplot a došlo tak k podchlazení mláděte. Samec byl následně dokrmován ručně, ale opeření kromě několika letek na ocase zcela chybělo. Vzali jsme to jako výzvu a zkusili testovat oleje v kombinaci s vit. B12 (pivovarské kvasnice) a doplňkem s vysokým obsahem huminových kyselin. Trvalo to sice nějaký čas, ale po několika týdnech samec obrostl peřím a zcela se vyrovnal svým stejně starým vrstevníkům.
Nyní je naším cílem nalézt kombinaci olejů a ostatních látek pro majitelku papouška, kterému byla diagnostikována neuropatická dilatace proventrikulu papoušků. Podpůrná léčba bude spočívat ve vyrovnání rovnováhy střevní mikroflóry za využití minerálních látek z přírodních zdrojů, stimulace imunitního systému a následně využití olejů, u kterých byla prokázána účinnost i u značně poškozených buněk trávicího traktu.

Právě jako doplněk posilující imunitní systém a chránící tak papoušky před parazity (viry a bakteriemi) nyní používáme Goji - sušené plody Kustovnice čínské. Plody obsahují 6 krát více aminokyselin než včelí pyl (včetně všech esenciálních), 21 stopových prvků (například zinek, železo, měď, vápník, germanium, selen a fosfor) a jsou nejbohatším zdrojem karotenoidů ze všech známých rostlin na Zemi. Dále s nimi papoušek doplní i vitamín C (zhruba 500 krát více než pomeranč), B1, B2, B6 a E.

Naše pátrání po „superpotravinách“ pro papoušky pokračovalo v oblasti zrn, kde jsme nalezli pseudoobilovinu podobnou čiroku (čeleď lipnicovitých), avšak s výrazně nutričně bohatší výbavou. Jedná se o Merlík chilský– Quinoa z čeledě laskavcovitých. Merlík vyniká velmi vysokým obsahem bílkovin a vyrovnanou skladbou esenciálních aminokyselin. Je možné ho používat jak v přirozené formě, tak i jako semínka vhodná k nakličování, kdy se jeho výživové hodnoty ještě několikanásobně navýší.