Zpět na: Home

Informace o bylinách

 

... právě připravujeme Herbář pro papoušky....

případné náměty prosím posílejte na info@paputo.cz      děkujeme Vám

Ukázka:

Goji (godži) jsou sušené plody kustovnice čínské (lycium chinensis). Goji mají sytě červenou barvu a jsou velké asi jako sušené rozinky. Chutí připomínají něco mezi brusinkou, jablkem nebo šipkem. Goji rostou v úrodné půdě himalájských podhůří na středně velkých keřích, kde se lidé dožívají nejvyššího průměrného věku. Jsou sušené na slunci a nesířené. Z nutričního hlediska jsou Goji jedním z nejhodnotnějších druhů ovoce na Zemi. Obsahují 18 druhů aminokyselin včetně všech osmi esenciálních aminokyselin (např. tryptofan či isoleucin), 21 stopových prvků (například zinek, železo, měď, vápník, germanium, selen a fosfor), jsou nejbohatším zdrojem karotenoidů ze všech známých rostlin na Zemi (což naznačuje už jejich jasně červená barva). Co se týče beta-karotenu, jsou vydatnější než mrkev. Dále obsahují vitamíny C (asi 500 krát více než pomeranče), B1, B2, B6 a E. Nelze nezmínit protizánětlivý činitel betasisterol a unikátní skupinu lycium polysacharidů, které neutralizují volné radikály čímž zpomalují proces stárnutí, posilují imunitní systém a stimulují podvěsek mozkový (hypofýzu) k vylučování regenerativního růstového hormonu.

Quinoa obsahuje vitamín B1, vitamín B2, vitamín B3, vitamín B5, vitamín B6, vitamín E, kyselina listová, vápník, měď, železo, mangan, hořčík, fosfor, draslík, zinek, vláknina, bílkovina, složité sacharidy, saponiny, esenciální aminokyseliny( (cystein, fenylalanin, histidin, izoleucin, lyzin, metionin, tyrozin, treonin a valin)...

Ostropestřec mariánský 100% za studena lisovaný olej ze semen bodláku mariánského - jednodruhový. Léčivé účinky oleje z bodláku mariánského byly známy již v antické době. Prvořadé použití oleje je k léčení všech onemocnění jater, jeho účinky se považují jako nejlepší lék na léčbu jater. Ta je životně důležitým orgánem a velmi trpí špatnou stravou s množstvím nasycených mastných kyselin, aditiv, dusičnanů, alkoholem a syntetickými léky. Spolu s péčí, léčí také žlučník, který se nazývá tiskový mluvčí jater (jakmile má člověk problém se žlučníkem, signalizuje to špatný stav jater)

Kmínový olej 100% olej lisovaný za studena ze semen kmínu-jednodruhový. Olej ze semen kmínu se pro své účinky užíval již ve starém Egyptě, v Asii a Africe. Olej může mít regulační a posilující účinky na imunitní systém, obsahuje množství nenasycených mastných kyselin, proto se může hodit jako podpůrný prostředek k léčbě mnoha onemocnění. Obsahuje hořčinu nigellin, která zmírňuje průduškové spasmy. Působí výrazně proti alergiím senné rýmy, astmatu, ekzémů, nadýmání, ulevuje při průduškových onemocněních, trávicích a střevních potížích. Studie prokázaly snížení alergických reakcí při užívání oleje z kmínu až o 70%. Olej může mít účinek rovněž proti parazitům, virům a plísním a může se užívat vnitřně v době chřipkových onemocnění na posílení imunity a ochranu dýchacích cest.

Bazalkový olej BIO (macerát) - Bazalka pravá. Bazalkový olej má dezinfekční a antiseptické účinky. Používá se při infekcích dýchacích cest, má antivirové a antibakteriální účinky, intenzita jeho působení je silná. Bazalkový olej je výborný podpůrný prostředek k ošetření při bolestech hlavy způsobených stresem nebo alergií. Často se používá při onemocněních dýchacích cest, protože má blahodárné účinky na průdušky a dutiny. Může pomoci také při nevolnosti, problémech s trávením nebo při menstruačních potížích.

Oreganový olej BIO za studena lisovaný se získává z aromatické, středomořské rostliny tradičně používané na podporu trávení, dýchání a funkci kloubů (Origanum vulgare). Oregano lidé od nepaměti používali jako pomoc proti plísním, a to nejen proti těm na povrchu těla, ale i těm, které napadají vnitřní prostředí organismu. Rostlina obsahuje vysoce kvalitní, antisepticky působící carvacrol. Účinkuje jako přirozený zabíječ mikrobů, bakterií, virů a parazitů, je použitelný na kožní a slizniční infekce. Lékaři olej používají k léčbě infekčních onemocnění. Oregánový olej obsahuje zejména fenolové sloučeniny nazývané carvacrol, známé pro své širokospektrální, protiinfekční vlastnosti, a proto je vysoce efektivní anti-virový, anti-houbový, antibakteriální a dezinfekční prostředek. Mnohé studie ukázaly, že olej z oregána je schopen zabít celou řadu bakterií a plísní. Více než 30 studii bylo zveřejněných na antimikrobiální vlastnosti oleje z oregana.

Světlice barvířská olej Carthamus tinctorius ( falešný šafrán ) je rostlina podobná slunečnici. Má vysoký obsah nenasycených mastných kyselin. Proto je výborným prostředkem na odbourávání cholesterolu, vhodný pro diabetiky, snižuje hladinu krevního cukru. Světlice využívají zejména východoasijští léčitelé, kteří ho předepisují při zánětu žaludeční sliznice, průdušek, ledvin i kloubů, především však na posílení krevního oběhu: rozšiřuje cévy a díky inulinu reguluje hladinu cukru v krvi. Jeho léčivý účinek je znám díky látce krocitín, která snižuje hladinu cholesterolu, zabraňuje výskytu srdečního infarktu, a snižuje krevní tlak, předchází kornatění žil má močopudný a žlučopudný účinek, reguluje činnost štítné žlázy. Nedávno z něj byly izolovány látky s antioxidačními účinky a pracuje se i na využití v onkologii.

Pupalkový olej BIO rostlinný olej lisovaný za studena ze semen pupalky - jednodruhový. Získává se lisováním semen z pupalky dvouleté - Oenothera biennis L. Je to rostlina pocházející ze Severní Ameriky, kterou Indiáni již několik století používají k léčení kožních chorob, hojení ran, při chřipce a nachlazení. K nám se dostala v 17. století. Má černá semínka, která obsahují asi jen 15 procent oleje, proto je pupalkový olej trochu dražší, ale zato velmi účinný. Je bohatým zdrojem esenciálních mastných kyselin - omega-3 a omega-6 mastné kyseliny a zejména má vysoký obsah kyseliny linolenové a gama-linolenové, která tím, že syntetizuje "Dobré" prostaglandiny napomáhá minimalizovat menstruační problémy, zabraňují shlukování krevních destiček a tím srážení krve.

Jedlový olej podporuje antibakteriální, antimykotickou a antivirovou léčbu, má antiseptický účinek, usnadňuje vykašlávání a používá se k inhalaci při onemocněních horních cest dýchacích. Doporučuje se také k léčbě revmatismu, zmírňuje zánětlivé stavy a bolesti různého původu. Zvyšuje odolnost organismu, upravuje metabolismus a celkový zdravotní stav.